Przeglądając ogłoszenia w internecie, co chwilę natrafiam na coś w stylu "Sprzedam mieszkanie w Poznaniu". Zaczynam zastanawiać się czy rynek nieruchomości powoli wraca do poprzedniej formy i jest coraz więcej mieszkań na sprzedaż, czy po prostu nikt nie kupuje mieszkań w Poznaniu, stąd też tyle ogłoszeń.

Zapytałem eksperta - właściciela jednej z największych agencji nieruchomości w Poznaniu co sądzi o obecnej sytuacji na rynku nieruchomości w Poznaniu:

"Przez ostatnie lata powstało wiele mieszkań o powierzchni do 75 metrów kwadratowych, jako iż deweloperzy mieli nadzieję na łatwiejszą sprzedaż dzięki dofinansowaniu przez rząd programem Rodzina na Swoim. Obecnie program powoli się kończy, banki niechętnie dają kredyty, tak więc prognozujemy że kolejnych kilka miesięcy będzie spadek sprzedaży. Ponieważ podaż będzie większa niż popyt, w w 2013 ceny mieszkań pójdą znacznie w dół (przewidujemy ok 10% spadek). Wtedy też wzrośnie zainteresowanie kupnem mieszkań. Oczywiście w konsekwencji doprowadzi to do ponownego wzrostu cen, które powinny się wyrównać z obecnymi pod koniec 2013 roku. Tak więc mimo iż nie jest różowo w branży, wydaje mi się, że nie ma co narzekać"
 
Wycena rzeczywistej wartości danego lokalu jest bardzo ważna zarówno w przypadku kupującego jak i sprzedającego. Dopiero wiedząc ile wart jest dany lokal można dorzucić do niego kwotę, która będzie dodatkowym zarobkiem dla właściciela, albo właśnie starać się maksymalnie równać w dół, by jak najmniej zapłacić za mieszkanie Poznań.

Niestety wiele osób, szczególnie po stronie kupców, nie za bardzo wie jak zabrać się do takiej wyceny. Rzecz jasna człowiek, który po prostu raz odwiedził mieszkanie, a w dodatku nie za bardzo zna się na nieruchomościach i nie wie jak się je wycenia, nie jest w stanie określić wartości takiego lokalu. Dlatego dobrze jest spotkać się z agentem nieruchomości i spytać się go o zdanie. Nawet agent początkowo chcący nas zbyć prostymi zapewnieniami, że mieszkanie jest warte swojej ceny po pewnym czasie przekona się, że zależy nam na rzetelnej informacji i taką nam dostarczy. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że mieszkanie musi być nieco droższe niż jego rzeczywista wartość netto, ponieważ osoba sprzedająca, ewentualnie pośrednik muszą na nim zarobić. W przypadku pośrednika jest to wręcz oczywiste – dostaje bowiem wynagrodzenie za swoją pracę – pomoc w poszukiwaniu mieszkań Poznań. Natomiast właściciel – co oczywiste, chce zdobyć jakieś dodatkowe pieniądze za lokum, po prostu sprzedać je z zyskiem. Jednak to właśnie w przypadku właściciela i sprzedaży bezpośredniej możemy szybciej liczyć na zniżki. Jeśli jest to osoba prywatna, to z pewnością sama niewiele wie na temat wartości lokalu mieszkalnego i podaje cenę orientacyjną, którą wydedukowała na podstawie stawek za podobny metraż mieszkania Poznań. Jeśli kupujący będzie się bardziej orientował w tych sprawach to jest na lepszej pozycji względem właściciela. Warto zatroszczyć się właśnie o taki status, ponieważ daje on o wiele większe możliwości podczas targowania się o cenę. Oczywiście nie można przesadzać i nakłaniać osoby sprzedającej mieszkanie by oddała je ze stratą dla siebie. W końcu może się ona zorientować, że zamiary kupca nie są do końca uczciwe. Właściciel, tak samo jak kupujący, ma dostęp do specjalistów i może, a nawet powinien, poradzić się ich w sprawie wyceny lokalu. Bardzo ważne jest, żeby każda strona była pewna swojego stanowiska i podchodziła do przedsięwzięcia jak najbardziej profesjonalnie. Do tego nie potrzeba wszak dyplomu tylko wiedzy i odrobiny pracy z tematem.

    Author

    Write something about yourself. No need to be fancy, just an overview.

    Archives

    August 2012

    Categories

    All